

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.16 nF |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 25.5 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Depth | 4.9 mm |
| Thickness | 4.9 mm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Length | 30 mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Clamping Voltage | 395 V |
| Varistor Voltage | 240 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Max Surge Current | 8 kA |
| Energy | 85 J |
| Clamping Current | 100 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Surge Energy Rating | 85 J |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Peak Surge Current | 8 kA |
Stock: 290
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36096
Ext.Price$0.36096
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36096 | $0.36096 |
| 10 | $0.28618 | $2.86180 |
| 50 | $0.25356 | $12.67800 |
| 100 | $0.22465 | $22.46500 |
| 500 | $0.19904 | $99.52000 |
| 1000 | $0.18896 | $188.96000 |
